Choď na obsah Choď na menu
 


Prieskumy verejnej mienky o otázke odluky

27. 9. 2008

Agentúra TNS, september 2007, výsledky uverejnené v novembri 2007; Boli postavené dve otázky:

 

1. „Je správne, aby cirkvi a náboženské spoločnosti boli financované zo štátneho rozpočtu?“ 42 % respondentov odpovedalo „nie,“ 39% áno. To stačilo pre SME, aby správu titulkovali: „Ľuďom neprekáža, že na cirkvi prispieva štát, ale prijali by, keby cirkvám platili dane len ich sympatizanti.“ Alebo citovali sociológa (a už nikoho iného): "Dnes neexistuje náznak, že by sa verejnosť odluky cirkví od štátu domáhala" My sa, naopak domnievame, že istý počet ľudí na takúto otázku odpovedalo kladne najviac preto, že sami zbožšťujú štát. Takíto sú často zastúpení aj v radoch ateistov. Častejšie v radoch prívržencov súčasnej vlády než v oponentoch. A tí prívrženci pritom nepoznajú súkromný názor svojich idolov v tejto otázke.

 

2. „Aký spôsobo financovania cirkví pokladáte za ideálny?“ Boli ponúknuté 4 alternatívy. Na takto formulovanú otázku odpovedali tí istí respondenti už trochu odlišne: 33% odpovedalo, že zo štátneho rozpočtu, 46% je za financovanie z vlastného majetku, milodarov, časti odvedenej dane, resp. novej dane. Viac info: Odluku cirkví od štátu nežiadame

 

28. septembra 2008 sme otvorili na univerzitnom portáli Unister anketu s touto otázkou:

 

Súhlasíš s tým, aby u nás najneskôr od 1. 1. 2014 nastala finančná odluka cirkví od štátu minimálne v tom, aby štát prestal financovať (prispievať na) platy duchovných a prevádzku ústredí cirkví? Áno? Nie?

 

Výsledky tejto ankety aj s jednoptlivými odpoveďami z portálu Unister sú uverejnené aj na stránke Názory (66,0% áno, 29,1% nie, 4,9% inak).

 

Pod finančnou odlukou máme na mysli najmä (ale nielen) taliansky, tzv. asignačný model, kedy sa veriaci sami rozhodnú, či budú prispievať určitej cirkvi alebo rovnakou čiastkou na iné, kultúrne alebo sociálne účely. Návrh takéhoto modelu prijal aj Republikový kongres Aliancie nového občana 11.6. 2005. Má ho dokonca vo svojom programe z roku 2006 aj KDH (v závere časti Kultúra). Veľmi zaujímavé, že aj napriek takej vzácnej zhode medzi politickými protipólmi vo vzťahu k cirkvám akými sú ANO a KDH sa o odluke cirkví prestalo po voľbách v r. 2006 viac – menej hovoriť. Proti asignačnému modelu sa nevyslovili ani najvyšší predstavitelia katolíckych cirkví na Slovensku. Zdá sa však, že takéto, pre všetkých prijateľné riešenie sa snažia do nám nedohľadnej doby oddiaľovať.

 

Do tohto petičného referenda sa môžeš zapojiť aj Ty, Vy, milý čitateľ, milá čitateľka. Na tejto linke. Priebežné výsledky verejného hlasovania k 17. januáru 2009:

 

71,8 % ľudí súhlasí s odlukou za uvedených podmienok

28,2 % ľudí nesúhlasí s odlukou za uvedených podmienok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

som za odluku

(amater, 25. 6. 2011 20:21)

cirkví od školy. Náboženstvo, cirkev v školách je niečo podobné ako politické strany, antagonisticky delia a stavajú deti proti sebe. Ktorý rozumný minister školstva zruší vyuku náboženstva v školách? Dožijem sa toho?