Choď na obsah Choď na menu
 


Postoje niektorých cirkví a náboženských spoločností k finančnej odluke cirkví od štátu

30. 9. 2008

POSTOJE NIEKTORÝCH CIRKVÍ A NÁBOŽENSKÝCH SPOLOČNOSTÍ K FINANČNEJ ODLUKE CIRKVÍ OD ŠTÁTU

 

Registrované cirkvi a náboženské spoločnosti

 

Z registrovaných cirkví, pokiaľ sme informovaní (Prosím doplňte, opravte) si nepreberajú štátne príspevky z prinicipiálnych dôvodov zatiaľ týchto päť cirkví:

 

Bahájske spoločenstvo

Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní - mormoni (zaregistrovaná v rozpore so zákonom pri nesplnení podmienky 20 tisíc členov a s podvodne získanými podpisomi nič netušiacich občanov, viď: Predseda KBS Mons. Tondra k registrácii cirkvi mormónov)

Kresťanské zbory

Novoapoštolská cirekv

Svedkovia Jehovovi

 

Neregistrované cirkvi, náboženské spoločnosti a sekty (registrované ako občianske združenia a pod.)

 

Kresťanské spoločenstvo Milosť: „... sme jednoznačne za úplnú odluku cirkvi od štátu a to aj v otázke financovania. Každý občan nech financuje to, čomu verí. Prečo má ateista financovať kostoly. Táto úplná odluka môže oslobodiť Božiu prácu v cirkvách na Slovensku."

 

Moonova cirkev a jej filiálky už nejakú dobu vystupujú ako nenáboženské. Ich bývalý reverend na Slovensku (absolvent evanjelickej teológie) Miroslav Rybár sa vyslovil v diskusii na Post fóre za odluku

 

Pozn.: Editované 3. 10., čiastočne akceptované pripomienky Michala Drotovana z komentárov k tomuto článku.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Illustration of Blood Pressure

(AEdipsSatSpinS, 25. 7. 2018 7:25)

Poids est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-puerto-rico/

XEvil torrent

(MashabiC, 12. 12. 2017 21:46)

This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0

XEvil 4.0 is a revolutionary application that can break almost any anti-botnet captcha.
Captcha Bypass Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
Yandex, VKontakte, Captcha Com - and over 8.4 million other types!

You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil.Net, there is a free demo version.

Check YouTube video "XEvil ReCaptcha2"

pripojte sa k nam

(člen ks milosť, 23. 10. 2011 12:29)

Pozry si na You Tube ,,sekta Ttiumfalny centrum viry

Arcibiskup R. Bezák o odluke

(Admin, 5. 1. 2011 20:05)

"Boli by sme slobodnejší bez financií štátu" - http://hnonline.sk/c3-48788310-k02000_d-bezak-pre-hn-boli-by-sme-slobodnejsi-bez-financii-statu

PRAVDA A REALITA JE VIAC

(SILA ARGUMENTU, 9. 7. 2009 1:59)

ODLUCTE SA OD STATU.NESTRPIME ZIADNU SEKTU

WWW.ATEISTA.TK

proti cirkvi rozumom

(Neo, 24. 6. 2009 12:30)

OPOZICIA CIRKVE JE NA www.neutralzone.sk

700 miliónov ...

(Ernest Fecko, 24. 3. 2009 23:25)

Prečo musíme z našich daní prispievať na cirkvy až 700 miliónov sk,ako som si to vypočul z TV-novín,no nie na všeky cirkvy.Daktoré náboženské spoločnosti nechcú zo štátnej pokladnice ani cent.Ako je to potom možné,že tie prežijú a napr.katolická nie? A okrem toho je im aj to ešte málo.Naviac ešte berú od svojich ovečiek nezdanené ťažké peniaze za pohreby,svadby,svetenie domov a za iné...Prečo sa nedržia JEŽIŠOVÝCH SLOV,ZDARMA STE DOSTALI ZDARMA TO ROZDAJTE?

Podpis

(Mišo, 5. 10. 2008 12:10)

Haha teraz som si to precital cele , ved urcity "Karol Nagy" z Banskej Bystrice (zeby menovec???) sam osobne podpisal harok mormonom.

Mormoni

(Michal Drotován, 5. 10. 2008 12:03)

"Hoci som nikde nehovoril o trestnom čine podvodu, len o podvode alebo, spolu s predsedom Konferncie biskupov Slovenska o porušení zákona, stanovujúceho podmienky pre registráciu cirkví, si si teda vedomý, že tú zodpovednosť nahlásiť možné porušenie zákona máš aj Ty?"

Kedze ja netvrdim, ze registracia mormonov bola podvod, tak nemam ani umysle pochopitelne nic nahlasovat.
Mormoni nerobia ziadnu nekalu cinnost, dodrzuju zakony SR, sucasny stav registracie je podla mojno nazoru velmi zly a bol prijaty ad hoc z dovodu zamedzenia registracie moslimov, na Slovensku posobia rozne nebezpecne sekty ako obcianske zdruzenia a zahmlievaju svoj profil a svoju cinnost, je taketo riesenie lepsie??

Ak chces vytvorit objektivnu stranku o odluke, tak tu nemozu byt negativne zmienky o akejkolvek registrovanej cirkvi alebo nabozenskej spolocnosti, mozes tvrdit ze podobne podvodom ziskali hlasy aj Bahaji a Novoapostolska cirkev, kedze oni tiez nemaju 20-tisic clenov.

Religionisti mormonov uznavaju a uvadzaju ako protestansku denominaciu, je riadne registrovana v vacsine statov sveta. Ak mas s touto nabozenskou spolocnostou problem, tak je to tvoj nazor, ktory ti nikto neberie.

A k tomu google, ved ty si o mormonoch tvrdil v minulosti nieco ine:
http://areopag.christ-net.sk/viewtopic.php?t=1880

Opäť mormoni II.

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com, 4. 10. 2008 19:39)

K. N.: "Ja som aj preto, pre účely registrácie cirkví navrhoval, aby sa za členov považovali tí, ktorí sa k nim prihlásia v sčítaní ľudu."

M. D.: „Pocet ludi, ktori sa hlasia k cirkvi pri scitani je smerodajny hlavne pri prerozdelovani penazi z rozpoctu...“

O. K., ale nemohlo by to byť smerodajné aj pri registrácii? Podľa mňa by to bolo rozhodne menej zneužiteľné, ako navrhovali predkladatelia novely zákona Mušková a absolvent kňazského štúdia bohosloveckej fakulte, jeho inštitútu v Nitre Ján Podmanický (čestné vyhlásenia členov), ale aj prijatá úprava, keď sa niekto takto môže hlásiť súčasne aj v desiatich cirkvách (Jeden farár nemenovanej registrovanej cirkvi napríklad nahovára ľuďom, že môžu zostať v katolíckej cirkvi a súčasne vstúpiť aj k nim. Takto získal 150 „duší,“ z ktorých však na nedeľnú (hlavnú) bohoslužbu neprišla žiadna, ale tiež prísľub financií od ich slovenského, ale najmä zahraničného ústredia, ako aj mesta na novostavbu kostola).

Opäť mormoni I.

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com, 4. 10. 2008 19:38)

Napriek tomu, že pokladám za prínos, že mormoni, tak ako 4 ďaľšie u nás registrované subjekty sú dobrovoľne finančne odlúčení (Tak ako som to ja navrhoval aj niektorým katolíckym kňazom ešte v novembri r. 1989), nemôžem vymazať z histórie, že registráciu dosiahli podvodom za veľmi zvláštnych okolností, ktorých opísanie by zabralo aj desaťtisíce strán.

Ad Michal Drotován:

K. N. napísal: "Myslíš si, Mišo, že aj pán Mons. Tondra a pán Kováčik by mali byť povinní "nahlasit to prislusnym organom."

M. D. reagoval: „Samozrejme povinnost nahlasit trestny cin ma kazdy obcan SR.“

Hoci som nikde nehovoril o trestnom čine podvodu, len o podvode alebo, spolu s predsedom Konferncie biskupov Slovenska o porušení zákona, stanovujúceho podmienky pre registráciu cirkví, si si teda vedomý, že tú zodpovednosť nahlásiť možné porušenie zákona máš aj Ty?

M. D.: „Kazdopadne o tom ci registracia bola proti zakonu nerozhoduje biskup katolickej cirkvi ale sud.“

To je samozrejmé! Ničím som ani nenaznačoval, že by o platnosti registrácie nejakej cirkvi, ale ani všeobecne o porušení zákona týkajúceho sa takéhoto úkonu mal rozhodovať biskup inej cirkvi. Spomenul som predsedu KBS Mons. Tondru hlavne preto, aby bolo každému jasné, že náš názor je minimálne relevantný, že by mal niekoho minimálne zaujímať. Zaujíma aspoň Teba?

M. D.: „Ak sa Vam registracia Mormonov nezda, tak mozete zazalovat Ministerstvo kultury SR ako organ, ktory ich zaregistroval.

Skoda, že mi vykáš (Nemôžeš mi tykať, veď sme aj v jednej skupine v Unisteri, kde si všetci navzájom tykajú), teraz neviem, či máš na mysli len mňa, alebo aj katolícke cirkvi na Slovensku. Ak myslíš len mňa, sám do toho nepôjdem. Nemienim tým strácať čas. Oproti tomu, pobavilo by ma keby si ako poslucháč 1. ročníka práva podal na mňa žalobu „za trestný čin neoznámenie trestného činu.“ Ak máš na mysli aj Rímskokatolícku a Gréckokatolícku cirkev, potom Ti môžem povedať v stručnosti zatiaľ len toľko, že po tom, ako doslova opísali vo veci mormonov niekoľko viet a slovných spojení z môjho článku na fóre SME (Google nepustí, dosvedčuje), pričom však dosť zvláštne posunuli ich zmysel a boli prevzaté najvýznamnejšími svetovými tlačovými agentúrami a po pár dňoch a spomenutých výrokoch p. biskupa Mons. Tondru a p. Kováčika sa stiahli – a dodnes som už po vyše dvoch rokoch nezaznamenal žiadne vyjadrenia - ani ich, ani nikoho z ich zástupcov, katolíckych kňazov, či z ich zamestnancov alebo z .katolíckych médií

K. N.: "Viacerým iným, ktorí rovnako získali vyše 20 tisíc podpisov ministerstvo rovnaký trik nepovolilo"

M. D.: „Koho konkretne myslite? Neboli registrovane dve zdruzenia, Cirkev krestanske spolocenstva (z dovodu toho, ze prislusny organ statu nevedel dokazat, ze ich cinnost nie je v rozpore so zakonmi SR) a Ateisticka cirkev neveriacich (z dovodu, ze nesplna podmienku definovania sa za nabozensku spolocnost).“

Ako by si Ty definoval slovo „cirkev,“ „náboženská spoločnosť“? Pokiaľ sa nemýlim, žiadny náš zákon sa tieto termíny ani len nepokúša definovať. Pokúsiš sa Ty? Alebo skúsiš aspoň definovať pojem „Boh“ inak ako biblicky, nábožensky. Prvé, čo človeka napadne: (domnelý alebo reálny, ale nedokázateľný) Počiatok, Stvoriteľ... Lenže v panteizme je všetko súčasťou Boha. „Ty si Boh, ja som Boh, Tvoj PC je Boh, ...“).

Ad.:Mormoni

(Michal Drotován, 4. 10. 2008 16:22)

"Myslíš si, Mišo, že aj pán Mons. Tondra a pán Kováčik by mali byť povinní "nahlasit to prislusnym organom."

Samozrejme povinnost nahlasit trestny cin ma kazdy obcan SR.

Kazdopadne o tom ci registracia bola proti zakonu nerozhoduje biskup katolickej cirkvi ale sud.
A k poctu clenov, kvotu 20-tisic plnoletych clenov splna iba 5 cirkvi (rímskokatolícka, gréckokatolícka, evanjelická A.V., kalvíni a pravoslávni), pocet 20 tisic clenov vseobecne splna este aj Nabozenska spolocnost Svedkovia Jehovovi. Ostatnych 13 resp. 12 cirkvi a nabozenskych spolocnosti tento pocet nesplnaju.

Ak sa Vam registracia Mormonov nezda, tak mozete zazalovat Ministrestvo kultury SR ako organ, ktory ich zaregistroval.

"Viacerým iným, ktorí rovnako získali vyše 20 tisíc podpisov ministerstvo rovnaký trik nepovolilo"

Koho konkretne myslite? Neboli registrovane dve zdruzenia, Cirkev krestanske spolocenstva (z dovodu toho, ze prislusny organ statu nevedel dokazat, ze ich cinnost nie je v rozpore so zakonmi SR) a Ateisticka cirkev neveriacich (z dovodu, ze nesplna podmienku definovania sa za nabozensku spolocnost).

Kazdopadne ja som za zmenu zakona o registracii cirkvi vid.: http://www.prave-spektrum.sk/article.php?601

"Ja som aj preto, pre účely registrácie cirkví navrhoval, aby sa za členov považovali tí, ktorí sa k nim prihlásia v sčítaní ľudu."

Pocet ludi, ktori sa hlasia k cirkvi pri scitani je smerodajny hlavne pri prerozdelovani penazi z rozpoctu...

Podvod mormonov a Ministerstva kultúry

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com , 3. 10. 2008 21:54)

Michal Drotován sa ohradil voči mojej vsuvke o podvode mormonov. Doplnil som preto v článku pred chvíľou link na tému v diskusnom fóre pod názvom "Predseda KBS Mons. Tondra k registrácii cirkvi mormónov."

Neverím, že by si teraz, po jeho prečítaní mohol autor komentára Michal Drotován či ktokoľvek iný myslieť, že potom, ako povedal predseda KBS, že registrácia mormonov by bola "proti zákonu," vzápätí na to jeho hovorca a riaditeľ Tlačovej kancelárie KBS, že celá aktivita mormonov na získanie registrácie je postavená na lži - a v priebehu niekoľkých týždňoch ich predsa zaregistrovali,

že si to nezasluhovalo pozornosť médií, politických strán, poslancov a celej verejnosti?

Myslíš si, Mišo, že aj pán Mons. Tondra a pán Kováčik by mali byť povinní "nahlasit to prislusnym organom."

Okrem toho, zákon pred jeho novelou, v čase registrácie mormonov a bahajistov (Viacerým iným, ktorí rovnako získali vyše 20 tisíc podpisov ministerstvo rovnaký trik nepovolilo) absolútne nehovoril, že jednou z podmienok registrácie je preukázanie 20 tisíc podpisov "sympatizantov," ale, že registrovaná môže byť cirkev, ktorá o. i. sa preukáže 20 tisíc občanov "HLÁSIACICH SA K NEJ." a to je trochu rozdiel!

Aj keď samozrejme uznávam, že novelizované znenie, v ktorom je namiesto "občanov, hlásiacich sa k nej" "členov" je vhodnejšie. Mohli by však vzniknúť otázky. Kto je napr. členom rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku? Teológ by odpovedal, že každý pokrstený. Takmer nikto však nevie odpovedať, ako vlastne je možné z tejto cirkvi vystúpiť. Ale teológ aj tak povie, že krst je nezmazateľný. Teológ z inej cirkvi zase povie, že je neplatný. V praxi však farnosti, ale iba tie, ktorých hranice sa kryjú s administratívnymi hranicami obcí, miest, či ich častí sa v svojej štatistike riadia len sčítaním ľudu. Ostatné farnosti udávajú len hrubé odhady...

Ja som aj preto, pre účely registrácie cirkví navrhoval, aby sa za členov považovali tí, ktorí sa k nim prihlásia v sčítaní ľudu. Aj s tým, že by sa zaviedlo aj "malé sčítanie ľudu" v polovici 10 ročnej periódy, kde by sa zisťovalo podstatne menej údajov, ale aj príslušnosť k vierovyznaniu.

Ad.:Mormoni

(Michal Drotován, 3. 10. 2008 19:27)

Ad.: "Mormoni (zaregistrovaná v rozpore so zákonom pri nesplnení podmienky 20 tisíc členov a s podvodne získanými podpisomi nič netušiacich občanov)"
V povodnom zakone bolo potrebnych 20-tisic podpisov sympatizantov a nie clenov!!!
Kazdopadne ak vidite akykolvek podvod, mate povinnost ho nahlasit prislusnym organom.

Doplnenie a oprava

(Michal Drotován, 3. 10. 2008 19:16)

Štátne príspevky zo štátom registrovaných cirkví a náboženských spoločností tiež nepoberajú:
Bahájske spoločenstvo
Kresťanské zbory